Złota moneta bulionowa Krugerrand 1 Oz. Rocznik 2024 . Monety wysyłane w kapslu lub oryginalnej tubie (10 szt. /15 szt.).
Dostawa do 7 dni.
Cena złotej monety została skalkulowana w oparciu o aktualny kurs złota, aktualny kurs USD, koszt bicia oraz marżę dilerską.
Płatność: ponieważ cena złota podlega dziennym wahaniom kursowym dlatego na płatność czekamy maksymalnie 1 dzień roboczy (zaksięgowanie płatności na rachunku bankowym). Po tym terminie zlecenie może zostać anulowane lub cena ulec zmianie.
Pytania prosimy kierować po
nr telefonu: (+48) 508 047 258 Złote monety Krugerrand bite są od 1967 roku. Początkowo dostępne były tylko monety zawierające dokładnie jedną uncję trojańską czyli 31,1035 g czystego złota. Od 1980 roku emitowane są również monety o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji.
Nazwa krugerrand jest dwuczłonowa i pochodzi od nazwiska Paula Krugera, prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej w latach 80. i 90. XIX wieku oraz waluty RPA – Rand.
Krugerrandy bite są ze złota 22-karatowego (próby 916,7) z niewielką domieszką miedzi (8,333%) w celu zwiększenia twardości i zabezpieczenia przed zarysowaniem i ścieraniem. Ponieważ zawierają dokładnie jedną uncję (lub odpowiednio 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji) złota, ich rzeczywista masa jest odpowiednio większa.
Złota moneta Krugerrand – produkcja
Krugerrand to monety bite z 22-karatowego złota próby 916,7. Składają się z jednej uncji złota i kilku gramów miedzi (8,333%), stąd ich unikalna barwa. Połączenie tych materiałów przekłada się również na większą twardość i odporność monet na zarysowania i ścieranie. Warto dodać, że w 1980 r. przedstawiono także wersje zawierające odpowiednio 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji czystego złota. Krugerrandy są prawnym środkiem płatniczym w Republice Południowej Afryki, ale obecnie nie wykorzystuje się ich w obrocie pieniężnym. Używane są jako lokata kapitału.
Złoty Krugerrand – charakterystyka
Nazwa złotej monety Krugerrand składa się z dwóch członów: „Kruger”, czyli nazwiska czterokrotnego prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej Paula Krugera, sprawującego rządy w latach 80. i 90. XIX w. oraz „Rand” – waluty RPA.
Na awersie monety znajduje się portret prezydenta Transwalu, Paula Krugera, zaprojektowany przez Otto Schulza. Na otoku umieszczono napisy „SUID AFRIKA” w języku afrikaans oraz „SOUTH AFRICA” po angielsku. Na rewersie umieszczono natomiast wizerunek antylopy springbok, która jest narodowym symbolem Południowej Afryki. Motyw ten zaprojektował Coert Steynberg. Na odwrocie monety wybito także rok emisji, masę czystego złota oraz nominał. Zarówno na awersie, jak i rewersie zastosowano kropkowaną obwolutę.
Krugerrand – pionierska moneta bulionowa
Krugerrand uważany jest za jedną z najcenniejszych monet inwestycyjnych na świecie. Jego produkcja trwa nieprzerwanie od 1967 r. Złota moneta bulionowa z RPA osiągnęła szczyt produkcyjny w 1978 r., kiedy wypuszczono na rynek 6 mln egzemplarzy. W latach 70. i 80. XX w. wywóz Krugerrandów do wielu krajów był zabroniony przez surową politykę apartheidu. Krugerrand to popularna, a zarazem pionierska moneta inwestycyjna, której sukces zachęcił do produkcji swoich monet bulionowych inne kraje, w tym Kanadę USA czy Australię.
Krugerrand – alternatywa dla złotych sztabek inwestycyjnych
Złote monety Krugerrand charakteryzują się wysoką płynnością. Oznacza to, że można je sprzedać niezależnie od sytuacji rynkowej. To najpopularniejsze monety akceptowane na całym świecie. Stanowią świetną alternatywę dla złotych sztabek inwestycyjnych. Wybierane są zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Złote Krugerrandy są nie tylko pewnym środkiem inwestycyjnym, lecz także cenną pozycją kolekcjonerską. Kupno Krugerrandów wiąże się z bezpiecznym, stabilnym i długoterminowym lokowaniem kapitału. To ochrona oszczędności przed utratą wartości i inflacją, która dotyka pieniędzy fiducjarnych.